Przejdź do zawartości

Dyskusja:Archanioł Uriel

Treść strony nie jest dostępna w innych językach.
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Wyciąłem sekcję Uriel w Starym Testamencie, gdyż dotyczy zarówno Starego jak i Nowego Testamentu i zastąpiłem ją nagłówkiem Uriel w Biblii. Zdanie: "Anioł Boży – Uriel, lub sam Bóg. W Starym Testamencie określenie „anioł Boży”, „anioł Jahwe” lub „anioł Pański” często oznacza samego Boga." wyciąłem w całości. Uriel - sam Bóg? W Biblii? Nie występuje to imię ani raz. Co ma do rzeczy określenie "anioł Boży", skoro nie jest tłumaczeniem imienia Uriel - ogień Boży? Czy na pewno "często oznacza samego Boga"? Jeśli w ogóle, to bardzo rzadko.

Dlaczego cofnięta edycja?

[edytuj kod]

Tanja5 - cofnęłaś moją edycję powołując się na: artykuł http://www.kosciol.pl/article.php/200501181828581 oraz hasło Ariel

W mojej edycji chodziło o fakt, że Biblia o Urielu nie mówi nic - artykuł na który się powołujesz pokazuje właśnie taki pogląd, cyt. "W Księdze Izajasza Ariel (Uriel, Aruel) na pewno nie jest imieniem anioła, ale symboliczną nazwą Jerozolimy. W rzeczywistości Biblia podaje imiona tylko trzech aniołów (pomijając Szatana, którego imię początkowo było określeniem funcji sprawowanej w niebie). Ci znani z imienia aniołowie uważani są tradycyjnie za archaniołów. Rafał przedstawił się Tobiaszowi: "Ja jestem Rafał, jeden z siedmiu aniołów, którzy stoją w pogotowiu i wchodzą przed majestat Pański" (Tb 12, 15). Znamy też imię Gabriela, gdyż on z kolei przedstawił się Zachariaszowi: "Ja jestem Gabriel, który stoję przed Bogiem. A zostałem posłany, aby mówić z tobą i oznajmić ci tę wieść radosną" (Łk 1, 19). Michał nie przedstawił się tak jak to uczynili dwaj poprzedni, lecz jego imię znane było prorokowi Danielowi, który pisał: "Wtedy przybył mi z pomocą Michał, jeden z pierwszych książąt. Pozostawiłem go tam przy królach Persów" (Dn 10,13). "

Natomiast z artykułu Wikipedii w obecnym brzmieniu wynika, że taki anioł w Biblii jest. Zdanie: "Anioł Boży – Uriel, lub sam Bóg." jest źle stylistycznie napisane, nie wiadomo właściwie co z niego ma wynikać. Zdanie: "W Starym Testamencie określenie „anioł Boży”, „anioł Jahwe” lub „anioł Pański” często oznacza samego Boga." jest niezgodne z prawdą. Nie znam żadnego źródła, które podtrzymywałoby pogląd, że słowo anioł "często oznacza samego Boga".

Powołujesz się także na artykuł o Arielu w Wikipedii, który wyraźnie oznajmia, że: "Jest więc w Biblii Ariel symboliczną nazwą Jerozolimy." Za anioła uznają go niektóre wyznania niechrześcijańskie, jednak powołują się na źródła pozabiblijne, więc trudno mówić o Arielu w Starym Testamencie jako o aniele.

Można co najwyżej uznać, że sekcja "Uriel w Starym Testamencie" pozostaje ze zmienioną treścią, mianowicie, że jest w ST wzmianka o Urielu, ale nic nie wskazuje, że jest to imię anioła.

I dla ścisłości - przed "lub" nie powinno być przecinka.